- This event has passed.
Koncert „Kolędować Małemu” w wykonaniu sekcji wokalnych ODK Zasole i OCK
11 stycznia @ 18:00
11 stycznia 2024 roku o godz.18.00 w Osiedlowym Domu Kultury Zasole odbędzie się koncert pt.” Kolędować Małemu” w wykonaniu sekcji wokalnych
Osiedlowego Domu Kultury Zasole i Oświęcimskiego Centrum Kultury, w ramach projektu Prezentacje cyklu Małe formy muzyczne.
Wstęp za zaproszeniami dostępnymi od 4 stycznia 2024 roku w recepcji ODK Zasole,
w godzinach od 16.00 – 18.00. Ilość ograniczona.
Wystąpią dla Państwa formacje:
Chór Dziecięcy ODK Zasole,
Chór Miejski OCK,
Sekcja wokalna „Śpiewać Każdy może” działająca w ODK Zasole
Uczestnicy grup wokalnych wykonają kolędy tradycyjne i współczesne, które zawierają uniwersalne, ponadczasowe treści oraz muzykę, która powstała zarówno przed wiekami, jak i współcześnie.
Parę słów o tradycji kolędowania:
Kolędą, kolędowaniem nazywane jest nie tylko wykonywanie bożonarodzeniowych pieśni, ale również obrzęd ludowy, podczas którego kolędnicy obchodzą domy w okresie świątecznym.Zgodnie z dawną tradycją, za kolędników przebierali się chłopcy w wieku 6-13 lat, którzy nieśli ruchomą, kolorową gwiazdę betlejemską. Dziś limit wieku, a także płci, już nie obowiązuje.
Kolędnicy chodzą od domu do domu w okresie bożonarodzeniowym, aż do 6 stycznia – Święta Trzech Króli, nazywanych jeszcze od czasów dawnych Słowian mianem „godów”.
W grupie kolędników znaleźć się muszą Trzej Królowie, turoń, Herod, personifikacja śmierci i diabła. Często pojawiają się również postacie przebrane w skóry zwierząt, zwłaszcza baranice.
W tym czasie po domach obnosi się również szopkę. Ważnym elementem kolędowania jest życzenie gospodarzom wszystkiego dobrego w nadchodzącym roku,
wspólne śpiewanie kolęd i ofiarowywanie przez gospodarzy odwiedzającym kolędnikom drobnych podarków. Zarówno w pradawnej tradycji słowiańskiej, przedchrześcijańskiej,
jak i w katolickiej, był to bardzo ważny, „uświęcony” czas. Każdy z 12 wieczorów, poczynając od wieczoru z 25 na 26 grudnia, a kończąc na tym z 5 na 6 stycznia,
uznawany był za „święty” (12 to liczba wielce symboliczna odnosząca się zarówno do 12 apostołów, jak i 12 miesięcy).
Postarajmy się, aby piękny obyczaj kolędowania nie zaginął i by był spotkaniem pokoleń dla zachowania najpiękniejszej polskiej tradycji.
Serdecznie zapraszamy.