- This event has passed.
Plakaty – wystawa plakatów Pawła Warchoła
6 maja @ 09:00 – 31 lipca @ 09:00
Od 6 maja do końca lipca 2024 roku w Osiedlowym Domu Kultury Zasole prezentować będziemy wystawę plakatów autorstwa Pawła Warchoła, pt. ”Plakaty” w ramach projektu Prezentacje, cyklu Przestrzeń artystyczna. Paweł Warchoł w 2024 roku obchodzi 40 lecie pracy twórczej. Pod ten piękny jubileusz spotkajmy się z artystą podczas wernisażu, który odbędzie się 10 maja 2024 roku o godz. 17.00.
Paweł Warchoł
Zajmuje się rysunkiem, malarstwem, grafiką wydawniczą i plakatem oraz fotografiką. Potrafi realizować swoje wizje
w klasycznej, technice rysunku tuszem, tradycyjnym malarstwie olejnym, a jednocześnie operować najnowocześniejszym cyfrowym sprzętem fotograficznym i komputerowym. Jest jednym z niewielu twórców, którzy wybrali rysunek jako najważniejszy środek wyrazu swojej twórczości. Zrealizował kilkanaście cykli rysunkowych. Prace oświęcimskiego artysty eksponowane były na ponad 200 wystawach zbiorowych; jest autorem ponad pięćdziesięciu wystaw indywidualnych. Od 1989 r. należy do Związku Polskich Artystów Plastyków. Był dwukrotnie stypendystą Ministerstwa Kultury i Sztuki, w 1986 i 1990 roku. W 1992 roku w Senacie RP odebrał nagrodę Polcul Fundation – Fundacji Wspierania Niezależnej Kultury Polskiej.
W 2024 roku obchodzi 40- lecie swojej pracy twórczej.
Urodził się 20 maja 1958 w Krakowie. Jest synem Wacława i Józefy z domu Zajda pochodzącej z Kalwarii Zebrzydowskiej. Od dziecka rysował i to właśnie rysunek zadecydował, że po ukończeniu Szkoły Podstawowej nr 99 w Krakowie, kontynuował naukę w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Nowym Wiśniczu. Pierwszą liczącą się nagrodę odebrał w wieku 14 lat
w krakowskim Muzeum Archeologicznym. Już w czasach licealnych zaczął sprzedawać rysunki w Krakowie, Gdańsku
i Malborku. Liceum ukończył w 1979 r. W roku tym rozpoczął studia na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Wydział Grafiki
w Katowicach, gdzie też w 1984 r. uzyskał dyplom z grafiki książkowej u doc. (obecnie prof.) Stanisława Kluski oraz
z malarstwa i rysunku u doc. (obecnie prof.) Romana Nowotarskiego. W okresie studiów, współpracował z solidarnościowym „Głosem Nowej Huty”, gdzie debiutował jako rysownik-satyryk. W latach dziewięćdziesiątych rysunki satytyczne publikował m.in.: w „Dzienniku Beskidzkim” i „Trybunie Śląskiej”.
Od 1985 roku mieszka i tworzy w Oświęcimiu.
Twórczość artystyczna, nagrody wyróżnienia i wystawy: