- This event has passed.
„Simona” projekcja filmu i spotkanie z reżyserką Natalią Koryncką-Gruz
18 października @ 17:00 – 20:00
18 października 2024 o godz. 17.00 zapraszamy do Osiedlowego Domu Kultury Zasole na projekcję filmu pt. „Simona”
i spotkanie z reżyserką Natalią Koryncką-Gruz, w ramach projektu Prezentacje. Wstęp wolny.
Film „Simona”
Ida Matysek, cioteczna wnuczka Simony Kossak, jedzie do Puszczy Białowieskiej. Jest spadkobierczynią testamentu Lecha Wilczka, partnera Simony Kossak. Lech jest autorem niezwykłych zdjęć z ich wspólnego życia w leśniczówce „Dziedzinka”. Ida porządkując pozostawione przez Lecha Wilczka zdjęcia, odkrywa historie z życia Simony, które są zapisane w fotografiach i pamięci przyjaciół. W czasie tej wędrówki w przeszłość odkrywa tajemnice rodzinne, których nie była świadoma. Wraz z nią poznajemy świat magicznej, pradawnej, ale także tej współczesnej Puszczy.
Opowiadamy o niezwykłym życiu Simony Kossak, córki, wnuczki i prawnuczki słynnego rodu Kossaków, która porzuciła Kraków i odnalazła dom w Puszczy Białowieskiej jako psycholog i badacz dzikich zwierząt.
To dzięki niej możemy zobaczyć Puszczę Białowieską nie jako rezerwat przyrody, ale unikalny, jedyny w swoim rodzaju ekosystem, który istnieje od tysięcy lat. Jako puszczę, która stanowiła schronienie, miejsce ważnych wydarzeń i siedlisko zwierząt, które często są już na wyginięciu. Z opowieści wyłania się postać osoby wielowymiarowej, barwnej, bezkompromisowej, radykalnej w zachowaniach i poglądach, wyprzedzającej swój czas i przez to często samotnie walczącej o dobro przyrody, o świadomość związku człowieka z przyrodą.
Dla Idy podróż do Puszczy jest powrotem do wspomnień z dzieciństwa, odkrywaniem historii rodzinnej, własnych korzeni a jednocześnie spotkaniem z Simoną – osobą wielkiego formatu, której przesłanie jest ponadczasowe.
Po seansie odbędzie się spotkanie z reżyserką filmu Natalią Koryncką-Gruz.
Natalia Koryncka-Gruz – reżyserka filmów fabularnych i dokumentalnych. Scenarzystka. Producentka.
Absolwentka Polonistyki UW oraz Reżyserii Filmowej PWSFTviT. W latach 1985-87 związana ze Studiem Filmowym im. Karola Irzykowskiego. W latach 1987-90 z Zespołem „Perspektywa”. Od 1992 niezależny producent filmowy: Research Film Production (1992), Eureka Films (1993-2010), Eureka Studio sp. z o.o. (od 2010) Za krótkometrażowy film fabularny „1-1” zdobyła wiele nagród w kraju i 18 na międzynarodowych festiwalach za granicą: m.in. w Turynie, Bilbao (Grand Prix), Oberhausen ( pięć nagród, w tym Nagrodę Główną oraz nagrodę krytyków filmowych FIPRESCI) , Nimes (trzy nagrody, w tym za najlepszą reżyserię), Monachium. Jej „Amok” wyróżniono w Gdyni Nagrodą za Debiut Reżyserski. Autorka głośnych, nagradzanych filmów dokumentalnych (m.in.”Bezprizorni”, “Zbig”, “Mała zagłada”, „Simona”), fabularnych (“Amok”, “Piekło-niebo”, “Warsaw by Night”) i cenionych spektakli Teatru Telewizji (m.in.”Inka1946”). Członkini Polskiej Akademii Filmowej, Stowarzyszenia Filmowców Polskich, Gildii Reżyserów Polskich i Europejskiej Akademii Filmowej.
Simona Kossak była polską biolożką , ekolożką i pisarką, znaną przede wszystkim z jej badań nad dziką przyrodą. Urodziła się w 1943 roku w Krakowie, w rodzinie o silnych tradycjach artystycznych. Jej pradziadek, Henryk Kossak, był znanym malarzem, a dziadek, Jerzy Kossak, również był artystą. Simona Kossak przez wiele lat mieszkała w Puszczy Białowieskiej, gdzie prowadziła badania nad lokalnym ekosystemem. Była zdecydowanym orędownikiem ochrony przyrody i dzikich zwierząt. Jej prace naukowe i literackie przyczyniły się do zwiększenia świadomości społecznej na temat znaczenia ochrony środowiska. Zmarła w 2007 roku, pozostawiając po sobie bogate dziedzictwo naukowe i literackie. Jej prace nadal inspirują wielu naukowców i miłośników przyrody.
Zapraszamy serdecznie!